Tradicijos sutuoktiniams keistis vestuviniais žiedais šaknys siekia gilius senovės laikus. Su žiedu, apskritimu be pradžios ir pabaigos, amžinybės simboliu yra susijusi visa istorija. Tai ką gi sužadėtuvių žiedai reiškė senųjų laikų įsimylėjėliams ir ką jie reiškia dabar? Šiais laikais didžiausią dėmesį jaunavedžiai skiria žiedų estetiškumui, grožiui, kokybei, brangumui, tauriesiems metalams, brangiesiems akmenims, o simbolika lieka pamiršta…
Vestuviniai žiedai Egipte
Egipte dar 17 a.pr.Kr. vienas kitą mylintys žmonės užmaudavo žiedus giliai tikėdami, jog jie saugos ir puoselės amžiną meilę, neleis vyrui ar žmonai dairytis į kitos lyties atstovus nei akimis, nei mintimis. Vestuvinį žiedą sutuoktiniai vienas kitam maudavo ant kairės rankos trečiojo piršto. Kodėl būtent ant vidurinio piršto? Kadangi žmonės tikėjo, esą iš šio piršto kraujas vena teka į širdį.
Skirtingi šaltiniai pateikia skirtingus duomenis. Vienuose teigiama, kad tuo metu Egipte žiedeliai buvo gaminami iš augalėlių, vytelių. Kituose, jog iš tauriųjų metalų, dažniausiai aukso.
Net šimtus metų atgal buvo tikima, jog vestuviniai žiedai turi būti iš taurių metalų, mat jie simbolizuoja stiprų, nuoširdų dviejų žmonių norą priklausyti vienas kitam. Meilė, ištikimybė ne tik amžina, bet ir brangi.
Vestuviniai žiedai pagonybėje
Pagonybės laikais žiedeliai mūsų kraštuose taip pat buvo daromi tiesiog iš augalų, žolių, šakelių. Jaunavedžiai jokiu būdu negalėjo jo padėti į šoną ar pamesti, tai reikštų negandas šeimoje ar net skyrybas.
Manoma, jog paprotys santuoką sutvirtinti vestuvių žiedais į Europą visų pirma atkeliavo į Romą. Šioje valstybėje vyras moteriai užmaudavo žiedą net ne tuoktuvių metu, o iškart, kai šeimos susitardavo dėl vedybų. Tuo laiku žiedo pagrindinė reikšmė buvo ta, kad moteris nebėra laisva, kiti vyrai neturi teisės su ja flirtuoti ar jai asistuoti.
Vestuviniai žiedai dažniausiai būdavo gaminami iš plieno ar kokio kito nebrangaus metalo.
XIII amžiuje popiežius Inocetas įsakė, jog tuoktis žmonės privalo bažnyčioje ir jungtuves įprasminti santuokos žiedais.
Vestuviniai žiedai Lietuvoje
Lietuviai žiedus nuo seno nešioja ant dešinės rankos, o daugelyje pasaulio šalių įprasta ant kairės rankos ketvirtojo piršto. Žiedas ne tik įprasmina santuoką, simbolizuoja amžiną meilę, bet ir netiesiogiai paaiškina, kad ši moteris ar vyras susiejusi savo gyvenimą su kitu.